Fatih Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği
Özel Fatih Ağız ve Diş Polikliniği

Çene ve Diş Cerrahisi

Çene ve Diş Cerrahisi

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ağız içerisinde yer alan hem yumuşak (yanak, damak, dil, dudak, kaslar vb.) hem de sert dokularda (dişler, kemikler) gelişen deformitelerin, kistik veya tümoral patolojilerin tedavilerinin yanı sıra diş ve çene kırıkları, sürmüş ya da çeşitli sebeplere bağlı olarak ( genetik,enfeksiyon vb.) gömük kalmış dişlerin çekimi ile ilgili işlemleri yapmaktadır. Çene ve Diş Cerrahisi uygulamalarında ve tedavilerinde başarı sağlanmasının temel prensibi hekimlerin uzmanlıkları ve tecrübeleridir.

Çene-yüz bölgesindeki kas ve sinir ağrıları, çene eklemi hastalıkları, tükürük bezi rahatsızlıkları, çene-yüz deformitelerinin düzeltilmesi de çene cerrahisinin çalışma alanı içindedir.

Çenedeki cerrahi girişimler lokal ve genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Sedasyon ve genel anestezi uygulamaları ile de özellikle bazı hasta gruplarında sadece cerrahi değil, multidisipliner olarak tüm dental tedaviler yerine getirilebilmektedir.

Ana hatlarıyla Çene ve Diş Cerrahisi tedavi alanları.

 • Diş Çekimi
 • Tümör Operasyonları
 • İmplant Cerrahisi
 • Gömük Diş Çekimi
 • Maksiller Sinüs Cerrahisi
 • Temporomandibular Eklem Cerrahisi
 • Apikal Rezeksiyon
 • Tükürük Bezi Cerrahisi
 • Ortognatik Cerrahi
 • Kist Operasyonları
 • Orofasiyal Enfeksiyonların Tedavisi
 • Preprotetik Cerrahi.

Diş Çekimleri

Diş çekimleri diş kökünün pozisyonuna göre farklılıklar gösterir. Bazı diş kökleri çene kemiğine gömülü olarak yer almaktadır bu durumda o dişin çekilmesi için kemiğe bir miktar müdahale gerekebilir yada çene kemiğinde var olan sinirlere yakın olan diş kökleri de aynı şekilde cerrahi müdahale gerektirebilir. Bunun yanı sıra 20 yaş diş çekimleri çenenin en arka bölgesinde olan dişlerdir herhangi bir sorun ya da sıkıntı çıkarmadığı sürece var oluyor olmasının bir sakıncası yoktur fakat çürümüş ve ağrı yapan 20 yaş dişleri cerrahi hekim tarafından alınmalıdır.

Dental İmplantlar

İmplant tedavileri özellikli tedavilerdir. İmplantlar eksik dişlerin yerine yapılan titanyum vidalardır denilebilir. Her diş çekimi sonrası çene kemiği belli oranda kayba uğrar, çene kemiğini sabit tutabilmek adına çekilen dişin yerine implantlar uygulanır. İmplant uygulaması çene kemiğinin uygunluğuna bakılarak planlanır ve kemik seviyesine en uygun implant cerrahı tarafından belirlenir ve implant için kemikte yer açarak kemiğe yerleştirir. Minimum 3 ay kadar bir süre sonrasında üst yapısı için protez uzmanına yönlendirilir.

Kist Operasyonları

Kistler içerisinde enfeksiyon bulunduran keseciklerdir. Tek bir sebebe bağlı olarak oluşmasından bahsetmek doğru değildir kistler çok sık rastlanan rahatsızlıklardır ve her kistlerin bazıları ağrı ile kendini gösterirken bazıları ağrı yapmaz ve hastanın bunu fark etmesi mümkün olmaz . Kistler çene kemiğinde oluşmaya başlar ve büyür fark edildiğinde müdahale edilmesi gerekir. Kistler çene kemiğinde büyük kayıplara yol açabilir.
Kist operasyonları kistin büyüklüğüne göre değişir, küçük kistlerde diş ile birlikte alınabilecekken büyük kistlerde çene kemiğini müdahale edilerek alınır ve kontrollerde tedavi sonlandırılır.