Çene ve Eklem Rahatsızlıkları

Çene ve Eklem Rahatsızlıkları nelerdir?

Çene ve Eklem Rahatsızlıkları Omurga, Çene ve boyun üçgeni birbirine yakın olmasından dolayı ve dişlerinde bu üçgenin içinde olması nedeniyle bu bölgede oluşan rahatsızlıklara denir.

Kısaca tanımlamamız gerekirse çiğneme sisteminin bir parçası olan çene eklemi alt çene hareketiyle alakalıdır ve kulakların hemen ön kısmında yer almaktadır. Çene eklemini meydana getiren alt ve üst çene kemiği arasında kıkırdak yapı bulunmaktadır.

Bu yapı alt çene çıkıntısına tutunmakta olup, Çene Eklemi Rahatsızlıkları gibi durumlarda çene eklemi ve çiğneme kasları Uzman Cerrahlarımız tarafından tedavisi yapılmaktadır

Bu rahatsızlıklara neden olan nedenler genelde gece uykuda dişleri sıkmak ve gıcırdatmak, oturma bozuklukları, çenenin kapanış bozuklukları ve dişlerdeki hastalıklardır. Bunun yanında çiğnemeyi tek taraflı gerçekleştirmek, psikolojik nedenler, kaza veya düşme sonucu oluşmuş travmalar da bu tür rahatsızlıklara sebebiyet verebiliyor. Sert yiyecekleri ısırarak zorlamak, aşırı soğukta kalmak, bağ dokusundaki gevşeklik ve tümör, enfeksiyon veya romatizma hastalıklar önemli nedenlerdendir.

img
Çene ve eklem rahatsızlıklarında dişlerinizin etkisi

Gece plağı nedir ne işe yarar?

Diş gıcırdatmanın nedeni tam olarak bilinmemektedir, sinir sisteminde beliren bir rahatsızlık sonucu ortaya çıktığı düşünülüyor.  Asabi-sinirli kişilerde, sürekli stres altında olanlarda diş gıcırdatmaya sık rastlanır. Gece plağı, cok kullanılmamakla beraber günlük hayatta genellikle uyku esnasında karşılaşılan diş gıcırdatma ve güçlü çene hareketlerinin oluşturduğu dişi sıkma sonucu ortaya çıkabilecek aşınmaları ve çene deformitelerini önlemeye yarayan bir ağız plak desteğidir.

Hastanın ağız ve diş yapısına uygun biçimde diş gıcırdatması probleminin önüne geçmek için gece plağı yapılabilir. Kişiye özel üretilen gece plaklarının 6 aydan 2 yıla kadar kullanılması durumunda bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür. Geliştirilen diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle geceleri uyuma esnasında dişleriniz gıcırdıyorsa gece plağı ideal bir seçim olacaktır. Diş gıcırdatma plağı hastaya verilmeden önce ortodontist tarafından hastanın ağzının ölçüsü alınarak gece plağı şeffaf olarak basılmaktadır. Şeffaf gece plakları dişlerin aşınmasını büyük ölçüde geciktirerek diş eti hastalıklarını önlemeye destek olur.

Ortognotik Cerrahi nedir?

Çene cerrahisi ya da çene ameliyatı diye bilinen Ortognotik Cerrahi, kişinin alt ve üst çenesini kapsayan şekil ve yapı bozuklukları gibi durumların düzeltilmesinde kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Bu tip bir rahatsızlıkta Ortodonti Uzmanımız ve Çene Cerrahı Uzmanımız birlikte ekip olarak çalısırlar ve ameliyat tam kapsamlı bir hastane ortamında genel anestezi altında Uzman Cerrahımız tarafından yapılmaktadır.
Ortodonti tedavi sürecinde yapılan Ortognotik Cerrahi, tedavinin büyük bir kısmı tamamlandıktan sonra yapılması gereken bir ameliyat şeklidir. Hasta ameliyat olduktan sonra ortalama olarak 4 ay kadar yine ortodonti tedavisi görmesi gereklidir.

Şeffaf Aparey ile ortodontik tedavi

Özel Fatih Agız ve Diş Polikliniğinin sunduğu hizmetlerden biride Estetiksel ortodontik tedavilerde gelinen en son teknoloji olan Şeffaf Aparey, kişiye özgü üretilmiş görünmez akıllı plakların sırayla kullanılmasıyla hastanın dişlerini ideal hale getiren telsiz ortodontik tedavi yöntemidir

Kliniğimizdeki Ortodontistlerimizin onayladığı tedavi planına göre hastanıza hazırladığımız şeffaf apareyleri ve gerekli tüm malzemeleri size gönderiyoruz. Hekimlerimizin yapması gereken, hastalarına plakları uygulamak ve tedavinin plandığı gibi gittiğini takip etmektir.

Fatih Diş Poliklinigi olarak size 7/24 bir telefon kadar yakınız. Arayın bilgi verelim.

img